A tábor programja során főképp tánctanításra (rimóci, domaházi és kazári táncok) és kézműves foglalkozásokra (csuhé, gyékény, agyag, csipke, szövés) kerül sor. A tábor sajátossága és talán kuriózuma, hogy a kézműves mesterségek oktatása kis létszámú csoportokban (5-7 fő) történik, így a munka, a gyerekekkel való foglalkozás igen hatékony és eredményes. A kiscsoportos foglalkozásoknak köszönhetően az egy hét alatt minden gyermek kipróbálhatja a kézműves foglalkozások mindegyikét, a tanult fogásokat szabadidejükben is gyakorolhatják.
A gyerekek az itt készített kézműves munkáikat - fazekas munkáikat kiégetve (!) - természetesen hazavihetik. Így a későbbiekben is felidézhetik a tanult mesterségbeli fogásokat, s egyúttal különböző emléktárgyakkal gazdagodhatnak.
A tábor talán legizgalmasabb és leglátványosabb eseménye az utolsó estére tervezett gyermeklakodalmas.
A lakodalomra ugyan csak az utolsó estén kerül sor, az arra való felkészülés viszont az egész hetet felöleli. A gyermekek - kézműves mestereik irányításával - maguk készítik el a lakodalom egyes kellékeit (koszorú, jegyajándék, vőfélybot…), kiválasztják maguk közül a főbb szereplőket, előkészítik a helyszínt. A hét folyamán megismerkednek a palóc lakodalom menetével, a hozzá kapcsolódó jellemző szokáselemekkel, dalokkal.
A lakodalom eseményei közül a gyerekek felidézik a menyasszony öltöztetés, a kikérés, a vonulás, az esketés, a lakodalmas házhoz való megérkezés, ételek felvonultatása, menyasszonytánc mozzanatait. Maguk látják el a szerepek nagy részét (menyasszony, vőlegény, szülők, vőfélyek), s részt vesznek a helyszín előkészítésében.
|